Ja 3 st tongivande spelare var borta denna hemmamatch vilket märktes en del i slutet av serierna.. Hade lite osis i första serien där Wik förlorar totalen endast med 1 kägla och ett bord med 6 käglor. Enda poäng tar Rally/Burken. 4-1 till Clan i första serien. Andra serien trampar dom gasen i botten från start och Wik hänger inte med alls. Bebben/Penseln spelar lika och Peo/Muste tog banpoäng. 3-1 i andra till Clan och 7-2 efter 2 serier. I tredje dödar Clan matchen genom en 4-1a. Rally gör runt 260 och spelar som i trans. I sista serien så snyggar Wikarna till siffrorna och det är ju alltid lättare att hitta in när väl matchen är över. Har inte mycket mer att skriva om denna match. Både slarv och otur avgör denna match tyvärr.
Matchen i siffror
Resultatmässigt i Wik så storspelar Rally och gör 948. Övriga 800-slagningar blir bara Burken på 865 och Penseln på 835. Bebben och Muste var bara nära med 799 på både spelarna.
Rally får veckans Burkar förresten för sin fina slagning.
Sen så måste jag bara nämna Mr Wiks smarta tänk. Han trodde när dom spelade lika i serie 2 att dom fick en halv poäng var. Detta spelsystem som vi har i bowlingsverige har ju inte spelats så jättelänge så jag förstår dig bebben ;)
Nu laddar vi om för dubbelmatcher borta i götet till helgen.
Burka på folks!
//Burken