Hoppa till sidans innehåll
Webbkarta
Hjälp
Sök
Logga in

Heldag till Ed och Åmål i snöyra.

2012-01-25 00:43

Edsbowlarna och Åmål var klart bättre denna helg vilket innebar att Åmål ligger två poäng före WIK i fighten om den viktiga fjärdeplatsen.

Farmen hade denna dag, 22 januari, en heldag att rikta in sig på då Edsbowlarna och Åmål stod för motståndet. Till detta hade meteorologerna lovat snöfall under dagen, vilket visade sig vara helt rätt. Dock hindrade det inte Muste att ta laget på ett säkert och stabilt sätt hem till Lidköping där laget landade runt 22-tiden.

Dagen startade med avresa 06.55, faktiskt 5 minuter före utsatt tid, då bussen rullade iväg mot Dalsland och första matchen mot serieledande Edsbowlarna. Resans fikaman var Bill som klarade dessa förväntningar utan anmärkning när det serverades på en parkering i Mellerud. Fast det var jä..... kallt där.

Då matchen startade var wikarna på hugget direkt och var bra med i första serien. Slagningen blev 1615, och samtidigt som hemmalaget inte kom upp i normal nivå tog WIK denna serie med 3-1. Det var faktiskt mycket nära att bli 4-1 men då Walle i sitt extraslag fick en sjua på en vänsterträff blev det oavgjort på detta panpar. I andra serien tappade laget tyvärr en hel del och nådde inte mer än 1475, och nu hittade Edsbowlarna spelet och slog 1778 och vann serien med 4-1. WIKs poäng togs av Bill/Lasse, där Lasse trivdes på banorna och följde upp sin förstaserie på 243 med 226.

Inför tredjeserien gjorde WIK ett byte där Walle inte fick ordning på spelet i sin andra serie och istället äntrade Joel banorna. Nu spelade wikarna bättre igen samtidigt som hemmalagets siffror sjönk något, men trots detta gick alla poängen till Edspelarna. WIK hade chansen att ta två banpar mot slutet av serien men med någon miss från wikarna och hemmalagets strajkar säkrade Edsbowlarna en seger, då siffrorna skrevs till 10-4 inför sista serien. I den avslutande hyfsade WIK till siffrorna och tog den med 4-1 med en slagning på hela 1763. Lasse slog i denna 279 och blev bäste man i WIK med totalt 932, och tillsammans med Bill på 829, och Nicho 811 kommer de få inkassera en guldpeng var. Bra inhopp av Joel som slog 401 i sina två serier. Sammanfattningsvis är bara att konstatera att Edsbowlaran var för bra idag.

Efter en burgare i Eds Bowlinghall gick färden vidare mot Åmål, och liksom Muste gjorde hem, fixade Bill ditresan lika säkert trots snön som började falla.

Nu var målet att slå Åmål i sin hemmahall och hålla fjärdeplatsen lite säkrare. Men, så blev det inte, då wikarna inte var i närheten av en seger. De första fyra wikarna som startade, Bill/Lasse och Muste/Hinken, hittade inte rätt på de fyra banorna för att kunna konkurrera om poängen. Samtidigt storspelade några i hemmalaget eller vad sägs om Michael Johannessons 1021 poäng på sina fyra serier. Inte heller WIKs andragäng, Nicho/Linus och Mowitz/Walle, fick till det något vidare för att kunna plocka poäng och jämna till matchen. Trenden fortsatte på samma sätt och segern blev till slut 15-5 till Åmål. Ingen wikare över 800, men bäste man var Linus som avslutade med två fina serier och slutade på 789.

Trots förlusten är det alltid trevligt att möta Åmål, där BEA Nilsson var med denna gång och det gör ju inte att tjôtet minskar. Hemresan blev heller inte helt tyst och efter pizza i “City” lämnade vi så småningom Åmål för att ta oss hem i snöyran.

 

Matchsiffror Ed

Matchsiffror Åmål

Uppdaterad
2012-01-25 00:56
Skribent
Anders Wahlin
BK Wik - Bowling
Tomas Elofsson, Ladugatan 24
53142 Lidköping
Telefon: 051066218
E-post: This is a mailto link